środa, kwiecień 25, 2018
Maruszańska flaga
Flaga z godłem miejscowości
Cmentarz ewangelicki
Stary cmentarz z XVIII wieku
Kaplica św. Teresy
Kaplica zbudowana w 1928 r.
Stara cegielnia
Cegielnia gwarecka -1998 r.
Przyroda na Maruszach
Bażant zwyczajny
Stare tradycje
Maruszańscy Kolędnicy

W tym miejscu będziemy zamieszczać zarejestrowane filmy i wideorelacje z udziałem naszej miejscowości.

Prosimy o kontakt osoby, które są w posiadaniu starych filmów, na których zarejestrowani są mieszkańcy lub nasza osada.

Zapraszamy do oglądania !

 

 ->> Kolędnicy na Maruszach (grudzień 2014)

->> Marusze lata 70-te

Film z lat 70-tych XX wieku przedstawiający ruiny karczmy "Pod Akacjami" na Maruszach (tzw. Firlowiec).
Widoczne również nieistniejące już zabudowania.
Film wykonany kamerą 8 mm przekazany dzięki uprzejmości mieszkańca Marusz.

 ->> 20.06.2013 r. Festyn dla dzieci "Dzień Dziecka na Maruszach"
 - pokaz strażaków OSP Turzyczka

->> 03.07.2012 r. Krajobraz po gradobiciu w Wodzisławiu Ślaskim

 

->> 26.03.2012 r. Pożar w cegielni

 

->>  30.11.2011 Gościniec Wodzisławski - hotel restauracja - nowoczesny styl, najwyższy klasa - film reklamowy

 

Marusze leżą w południowej części Wodzisławia Śląskiego na terenach pagórkowatych Płaskowyżu Rybnickiego z licznymi wąwozami i dolinami na wysokości od 240 do 274 m n.p.m.

Wśród cieków wodnych występują dwa niewielkie potoki oddzielone tzw. maruszańska kępą, wpadające w dalszym biegu do rzeki Lesznica oraz spora ilość niewielkich stawów hodowlanych. Duża część powierzchni pokryta jest polami uprawnymi, łąkami i niewielkimi zagajnikami. Gleby przeważnie piaszczyste IV i V klasy

przyroda

 

Szczególną uwagę należy zwrócić na bogactwo flory występującej na terenie miejscowości. Do licznych gatunków roślin tu występujących zaliczyć można byliny jak i różnego rodzaju zioła, które znaleźć można na łąkach i w okolicznych wąwozach. Do najczęściej spotykanych zaliczamy: Krwawnik (Achillea millefolium ), Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.), Babkę lancetowatą (Plantago lanceolata L.), Żywokost lekarski (Symphytum officinale L.).

Poza tym wielką różnorodność kwiatów i roślin polnych, z których niegdyś wyrabiano różnego rodzaju maści, kremy i inne medykamenty itp. Zaliczamy do nich: Chaber bławatek (Centaurea L.), Powój (Convolvulus L.), Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria L.), Jaskier polny (Ranunculaceae)- zwany również „Kaczeńcem”. Rośliny te bardzo dobrze się rozwijają, gdyż występują na terenach gdzie wyżej wymienione gleby piaszczyste doskonale spełniają swoją funkcje we wzroście tejże roślinności. W okolicy dobrze też rozwijają się drzewostany liściaste z przewagą brzozy, dębów, klonów, ale także olchy, która przeważa w większości na terenach podmokłych- tworząc zagajniki, w których schronienie znajdują sarny jak również ptactwo, które ściśle związane jest z tym biotopem. Wśród starodrzewu na uwagę zasługują pojedyncze, dorodne dęby, lipy na cmentarzu ewangelickim i pozostałości alei złożonej ze starych akacji wzdłuż historycznego traktu drogowego biegnącego z Wodzisławia do Frysztatu. 

przyroda3

 

Do gatunków ptaków występujących na tym terenie zaliczyć można gatunki, które podlegają ochronie prawnej w Polsce. Należą do nich: Bocian biały (Ciconia ciconia), czajka (Vanellus vanellus), dzierzba gąsiorek (Lanius collurio), słowik szary (Luscinia luscinia), słowik rdzawy (Luscinia megarhynchos) i wiele innych rzadkich ptaków. Niektóre z wymienionych ptaków są bardzo cennym bogactwem awifauny występującej na tych terenach. Dzięki licznym stawom i terenom podmokłym oraz biegnącym szlakiem ptaków wędrownych spotkać również możemy takie ptaki jak: czaple, zimorodki, bażanty, sójki, sroki, myszołowy oraz wiele innych ptaków z rodziny wróblowatych.

 

Wśród ssaków występujących na Maruszach wyróżniamy sarny, lisy, zające, kuny, jeże, rzadziej dziki. Z płazów należy wymienić ropuchy zielone, szare, rzekotki, a także niektóre gatunki gadów- jaszczurki zwinki, żyworodne i padalce.

przyroda2

Marusze samo w sobie jest cennym obszarem przyrodniczym, należy więc nie tylko zadbać o zwierzęta tam zamieszkujące ale także o walory krajobrazowe. Intensyfikacja rolnictwa jak również postęp gospodarczy może zachwiać równowagą tej okolicy. Dbajmy zatem o to by szanować tereny dziewicze tego obszaru, którymi są łąki, wąwozy, zagajniki i inne miejsca, w których można przyjemnie spędzić czas.

 

Opracowanie: Michał Fus i Dariusz Dyrszlag

Więcej zdjęć z maruszańską fauną i florą w GALERIA -> PRZYRODA

 

Godło i flaga Marusz zostały opracowane  podczas projektu "Marusze -zapomniana kolonia" przez heraldyka i weksylologa Alfreda Znamierowskiego- członka Komisji Heraldycznej przy MSWiA. Alfred Znamierowski jest członkiem Polskiego Towarzystwa Weksylologiczneg, Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i wielu zagranicznych stowarzyszeń weksylologicznych, założyciel  Instytutu Heraldyczno-Weksylologicznego, autor wielu książek i artykułów na tematy heraldyczne i weksylologiczne. (za stroną internetową www.pl.info.pl)

Do opracowania godła i flagi posłużyły odciski pieczęci na zachowanych dokumentach z pierwszej połowy XIX w, które przedstawiają kościół z wieżyczką na wzgórzu.

 

Kopia MARUSZE herb

MARUSZE FLAGA 2

Flagę z godłem można podziwiać na nowym maszcie flagowym znajdującym się w centralnym miejscu Marusz.
 Zdjęcia masztu flagowego do obejrzenia w Galerii-->Wydarzenia--> Maszt flagowy

 

Marusze leżą w południowej części miasta Wodzisław Śląski (dzielnica Stare Miasto), do którego administracyjnie należą od 1972 r.

Osadzone są wśród licznych wzniesień, wąwozów, stawów i strumieni zasilających wody rzeki Leśnica. Należą do Płaskowyżu Rybnickiego z różnicami wzniesień od 240 do 274 m.n.p.m.

Obecnie Marusze (październiki 2012 r.) zamieszkuje 372 osoby.

 Główna trasa przebiegająca przez miejscowość to droga krajowa nr 78 łącząca graniczące z Republiką Czech Chałupki, poprzez Gliwice, Bytom, Zawiercie z Chmielnikiem w województwie świętokrzyskim.

Główne zabudowania miejscowości usytuowane są wzdłuż ulic Bogumińskiej i Wiejskiej.

Położenie centrum Marusz określają współrzędne 18° 27' 34" długości geograficznej wschodniej i 49° 59' 3" szerokości geograficznej północnej.

 

 

Polecamy

banerek2

Gościmy

Odwiedza nas 46 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © Marusze 2012 -2013

Bez zgody autora kopiowanie materiałów zabronione.
Kontakt:  Dariusz Dyrszlag
  tel. 519 127 874
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Serwis marusze.pl utrzymywany na serwerze firmy

www.mbursz-net.pl

Dobry Serwis Komputerowy | Strony internetowe

 stopkambursz-net

i4 Facebook Likebox slider

stationery