środa, kwiecień 25, 2018
Maruszańska flaga
Flaga z godłem miejscowości
Cmentarz ewangelicki
Stary cmentarz z XVIII wieku
Kaplica św. Teresy
Kaplica zbudowana w 1928 r.
Stara cegielnia
Cegielnia gwarecka -1998 r.
Przyroda na Maruszach
Bażant zwyczajny
Stare tradycje
Maruszańscy Kolędnicy

Święta Teresa z Lisieux - patronka Marusz

 

 Obraz św. Teresy z kaplicy na Maruszach

Życiorys świętej Teresy z Lisieux, zwanej św. Teresą od Dzieciątka Jezus obfituje w wiele wyjątkowych momentów od najmłodszych lat aż do kresu żywota świętej.

Patronka nasza właściwie nazywała się Marie Françoise Thérèse Martin. Urodziła się 2 stycznia 1873 w niewielkim francuskim miasteczku Alençon. Wychowywała się w wielodzietnej rodzinie wraz z ósemką rodzeństwa jako ostatnie dziecko. Kiedy miała 4  lata zmarła jej matka. Po śmierci matki cała rodzina przeprowadziła się do Lisieux.

 

W wieku 8 lat mała Tereska zaczęła uczęszczać do szkoły klasztornej u sióstr benedyktynek. 

W wieku 15 lat, dokładnie 9 kwietnia 1888 r., po wielu staraniach z audiencją u ówczesnego papieża Leona XIII włącznie, zostaje przyjęta do zakonu karmelitanek w Lisieux i przyjmuje imię Teresa od Dzieciątka Jezus.

Rok później - 10 stycznia rozpoczęła nowicjat. W ceremonii obłóczyn uczestniczył jej ojciec.  8 września 1890 r. złożyła swoje śluby zakonne. Rok później odkryła "małą drogę dziecięctwa duchowego". Pragnęła by jej życie stało się aktem doskonałej miłości, a cierpienie możliwością jej pogłębienia i wykazania.

Pod koniec 1894 r. matka Agnieszka (rodzona siostra) poprosiła ją, by spisała wspomnienia z dzieciństwa. Napisała też pierwszy rękopis "A", który wraz z jej kolejnymi rękopisami "B" i "C" stanowią autobiografię świętej, opublikowane po jej śmierci we wszystkich ważniejszych językach świata.

Nocą w Wielki Piątek 1896r. pojawił się pierwszy krwotok z płuc. Niedługo później przeżyła "noc wiary". Zmierzając ku śmierci zawierzyła się Jezusowi, przeżywając z Nim swoją drogę cierpienia.Przed swoją śmiercią przyrzekła, że będzie z nieba „spuszczać deszcz róż”. Stąd ikonografia przedstawia ją z naręczami róż, które oznaczają łaski, jakie za jej wstawiennictwem otrzymują ludzie. Te właśnie niezwykłe łaski oraz ogromna popularność wśród ludzi doprowadziły do rychłego ogłoszenia jej świętą. W 1923 r. papież Pius XI ogłosił Teresę błogosławioną, a dwa lata później (1925 r.) uroczyście włącza w poczet świętych. Następnie dekretem z 14 grudnia 1927 r. ogłasza św. Teresę od Dzieciątka Jezus główną Patronką Misji, misjonarzy i misjonarek świata. Św. Teresa od Dzieciątka Jezus, która nigdy nie była na misjach, staje się ich główną patronką. Swoją modlitwą i ofiarą tak wiele czyniła i nadal czyni dla dzieła ewangelizacji.30 września 1897 r. umarła w ekstazie miłości.

W 1997 r., w setna rocznicę śmierci, papież Jan Paweł II ogłosił ją Doktorem Kościoła.

W ikonografii św. Teresa przedstawiana jest na podstawie autentycznych fotografii.
Jej atrybutami są: Dziecię Jezus, księga, pęk róż, pióro pisarskie

 Polecamy również ciekawy artykuł o św. Teresie od Dzieciątka Jezus  >>>ARTYKUŁ<<<

 

 

Polecamy

banerek2

Gościmy

Odwiedza nas 39 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © Marusze 2012 -2013

Bez zgody autora kopiowanie materiałów zabronione.
Kontakt:  Dariusz Dyrszlag
  tel. 519 127 874
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Serwis marusze.pl utrzymywany na serwerze firmy

www.mbursz-net.pl

Dobry Serwis Komputerowy | Strony internetowe

 stopkambursz-net

i4 Facebook Likebox slider

stationery