środa, kwiecień 25, 2018
Maruszańska flaga
Flaga z godłem miejscowości
Cmentarz ewangelicki
Stary cmentarz z XVIII wieku
Kaplica św. Teresy
Kaplica zbudowana w 1928 r.
Stara cegielnia
Cegielnia gwarecka -1998 r.
Przyroda na Maruszach
Bażant zwyczajny
Stare tradycje
Maruszańscy Kolędnicy

Aktualności

Sprzątanie Ziemi

Dbałość o środowisko powinna być priorytetem każdego człowieka. To w dużej mierze od nas zależy w jakich warunkach atmosferycznych i środowisku będziemy żyć i funkcjonować. Niestety Wodzisław Śląski, to miasto w którym jakość powietrza należy do najgorszych w Polsce, a poziom świadomości ekologicznej mieszkańców pozostawia wiele do życzenia.

Więcej zdjęć w >>GALERII <<

Dlatego tak istotne jest podnoszenie wrażliwości ekologicznej wśród wszystkich wodzisławian, a w szczególności dzieci i młodzieży, które kształtują dopiero swoje charaktery i zachowania.

W ramach projektu „Maruszańskie sprzątanie Ziemi” 16 czerwca 2014 Wolontariusze Fundacji Orange wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr1 przeprowadzili szereg pożytecznych inicjatyw ekologicznych na terenie naszej miejscowości.

W pierwszej kolejności korzystając z zaproszenia Prezesa ogródków działkowych „Gajówka” pana Janusza Jelonka wszyscy uczestnicy mieli okazję zwiedzić cały ogród odwiedzając niezwykłego działkowca – pana Karola Salamon, który tworzy niezwykłe formy, rzeźbiąc i komponując na swojej działce bajkowe krajobrazy. Po zwiedzeniu ogrodu uczestnicy podzieleni na cztery eko-patrole „Zielono-ludków” wyposażeni w worki i rękawice ruszyli według wyznaczonych tras zbierając pozostawione śmieci oraz wystawione przez mieszkańców zużyte baterie, plastikowe nakrętki i makulaturę.

Po ponad godzinnej zbiórce śmieci po całej okolicy wszyscy uczestnicy spotkali się na placu obok cmentarza ewangelickiego gdzie zgromadzono zebrane śmieci w postaci 4 opon, 9 worków zawierających odpady plastikowe, 8 worków ze szkłem i 3 worki makulatury. Ponadto od mieszkańców odebrano kilkaset zużytych baterii, kilkaset plastikowych nakrętek i makulatury . Na wspomnianym placu dokonano również symbolicznego zasadzenia drzewek i krzewów w tym śliwy nazwanej przez dzieci „Tereską”. Po dokonaniu nasadzeń uczestnicy wrócili na teren "Gajówki" na zasłużony odpoczynek. Nie zabrakło pieczenia kiełbasek, konkurencji sportowych z nagrodami i upominków dla każdego uczestnika.

 

Dziękujemy wspaniałym trzecioklasistom z SP1, którzy wraz ze swoją wychowawczynią panią Teresą Bednarek z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem uczestniczyli w akcji.

Na koniec chcielibyśmy bardzo mocno podziękować zaangażowanym mieszkańcom Marusz, którzy zdali egzamin z ekologii na szóstkę z plusem!

Dbajmy o zasadzone drzewka i krzewy jak o swoje. Przecież przyroda, to nasze wspólne dobro.

Kolejna inicjatywa na Maruszach to tylko kwestia czasu :)

Organizator: WWW.MARUSZE.PL

Partnerzy: Fundacja Orange, Gościniec Wodzisławski, Urząd Miasta Wodzisław Śląski, Bauerdach-Dachy, Dom Handlowy TOMEK, R.O.D. „Gajówka”, Hurtownia Drobiu MAGDA, Zakład mięsny TOMASZNY.

 

Polecamy

banerek2

Gościmy

Odwiedza nas 29 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © Marusze 2012 -2013

Bez zgody autora kopiowanie materiałów zabronione.
Kontakt:  Dariusz Dyrszlag
  tel. 519 127 874
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Serwis marusze.pl utrzymywany na serwerze firmy

www.mbursz-net.pl

Dobry Serwis Komputerowy | Strony internetowe

 stopkambursz-net

i4 Facebook Likebox slider

stationery